Teams  
Documents
News
History
Twitter

2010 Draft

ROUND 1
1
Superior Andrew Bailey 
2
Metropolis Aroldis Chapman (AM)
3
Ocala Chris Coghlan 
4
Metropolis Ryan Westmoreland (AM)
5
Florence Starlin Castro (AM)
6
Los Angeles Julio Borbon 
7
Charm City Martin Perez (AM)
8
Fremont Dee Gordon (AM)
9
Brooklyn Ricky Romero 
10
Tinley Casey Kelly (AM)
11
Palm Harbor Gerardo Parra 
12
Chatham Randy Wells 
13
Fleetwood Kyle Drabek (AM)
14
Springfield Christian Friedrich (AM)
15
Brooklyn Jenrry Mejia (AM)
16
Ionia Luke Gregerson 
17
Glen Allen Ronald Belisario 
18
Santa Barbara Mike Montgomery (AM)
19
Thousand Oaks Kyle Gibson (AM)
20
Lancaster Tanner Scheppers (AM)
21
Lancaster Michael Brantley 
22
Fleetwood Derek Norris (AM)
23
Hessville Lonnie Chisenhall (AM)
24
Ocala Shelby Miller (AM)
   
COMP A
25
Simi Valley Anthony Rendon (AM)
   
ROUND 2
26
Superior Everth Cabrera 
27
Lancaster Dan Hudson 
28
Metropolis Kris Medlen 
29
North Georgia Mike Minor (AM)
30
Florence Josh Bell (AM)
31
Los Angeles Scott Sizemore (AM)
32
Charm City Freddie Freeman (AM)
33
Fremont Casey Crosby (AM)
34
Metropolis Ian Desmond 
35
Palm Harbor Matt Palmer 
36
Tinley Jacob Turner (AM)
37
Chatham Brad Bergesen 
38
Parkland Julio Teheran (AM)
39
Springfield Marc Rzepczynski 
40
Fleetwood Alex Avila 
41
Lancaster Jason Jaramillo 
42
Glen Allen Ike Davis (AM)
43
Santa Barbara Drew Storen (AM)
44
Thousand Oaks Adam Moore 
45
Cook County Garrett Jones 
46
Plaza Brian Duensing 
47
Fleetwood Colby Lewis 
48
Fleetwood Mike Trout (AM)
49
Ocala Vin Mazzaro 
   
COMP B
50
Simi Valley Brett Jackson (AM)
   
ROUND 3
51
Superior Brandon Allen 
52
Hessville Mike Leake (AM)
53
Lancaster Landon Powell 
54
North Georgia Arodys Vizcaino (AM)
55
Florence Jared Mitchell (AM)
56
Los Angeles Bud Norris 
57
Charm City Simon Castro (AM)
58
Fremont Zack Stewart (AM)
59
Simi Valley Brett Gardner (Charm City)
60
Tinley PJ Walters 
61
Florence Nick Hagadone (AM)
62
Chatham Shawn Kelley 
63
Parkland Alexander Colome (AM)
64
Metropolis Donavan Tate (AM)
65
Fleetwood Matt Joyce 
66
Springfield Edward Mujica 
67
Glen Allen Hector Rondon (AM)
68
Santa Barbara Jameson Taillon (AM)
69
Fremont Tim Stauffer 
70
Cook County Eric Young Jr.
71
Metropolis Dan Runzler 
72
Metropolis Miguel Sano (AM)
73
Hessville Sean White 
74
Ocala Jason Bulger 
   
BONUS ROUND
75
Metropolis Daniel Schlereth 
76
North Georgia Austin Romine (AM)
77
Los Angeles Tony Sanchez (AM)
78
Charm City Jake Fox 
79
Brooklyn Todd Coffey 
80
Palm Harbor Jason Berken 
81
Tinley Carlos Torres 
82
Chatham Matt Daley 
83
Springfield Kiko Calero 
84
Simi Valley Juan Gutierrez 
85
Glen Allen Joe Thatcher 
86
Santa Barbara Danys Baez 
87
Thousand Oaks Jay Jackson (AM)
88
Cook County Brian Sanches 
89
Fleetwood Joey Devine 
90
Ocala Jeff Fulchino 
   
ROUND 4
91
Superior Max Stassi (AM)
92
Ocala Blake Hawksworth 
93
Metropolis Tommy Manzella 
94
North Georgia Matt Maloney 
95
Florence Zack Wheeler (AM)
96
Los Angeles Paul Janish 
97
Fleetwood Tony Sipp 
98
Fremont Junichi Tazawa 
99
Simi Valley Craig Stammen 
100
Tinley Clayton Mortensen 
101
Palm Harbor Omir Santos 
102
Chatham Antonio Bastardo 
103
Parkland Wilkin Ramirez 
104
Springfield Chris Pettit 
105
Simi Valley Sammy Gervacio 
106
Ionia Chris Jakubauskas 
107
Glen Allen Brett Carroll 
108
Santa Barbara Brandon Medders 
109
Thousand Oaks Jeremy Bonderman 
110
Lancaster David Huff 
111
Plaza Andres Torres 
112
Fleetwood Sean Gallagher 
113
Hessville Orlando Hudson (reclaim)
114
Ocala James Darnell (AM)
   
ROUND 5
115
Santa Barbara Alberto Arias 
116
Springfield Josh Thole 
117
Lancaster Jonny Gomes 
118
North Georgia Augie Ojeda (reclaim)
119
Florence David Hernandez 
120
Los Angeles Jose Bautista (Fremont)
121
Charm City Koyie Hill 
122
Fremont Roman Colon 
123
Brooklyn Ryan Roberts 
124
Palm Harbor Jason Vargas 
125
Tinley Zach Britton (AM)
126
Chatham Lance Lynn (AM)
127
Parkland Waldis Joaquin 
128
Springfield Mark Melancon 
129
Simi Valley Daniel Herrera Ray
130
Lancaster Sam Fuld 
131
Glen Allen Allan Craig (AM)
132
Santa Barbara Jose Morales 
133
Santa Barbara Jake Westbrook 
134
Cook County Fu-Te Ni 
135
Plaza Randy Ruiz 
136
Fleetwood John Bowker 
137
Hessville Jeff Weaver 
138
Ocala Jordan Lyles (AM)
   
ROUND 6
139
Superior Wil Myers (AM)
140
Lancaster Eric Byrnes 
141
Fleetwood Esmil Rogers 
142
North Georgia Eric Patterson (reclaim)
143
Florence Clay Zavada 
144
Los Angeles Casper Wells (AM)
145
Charm City Jesse Chavez 
146
Fremont Kevin Hart 
147
Brooklyn Anthony Ranaudo (AM)
148
Tinley Jason Knapp (AM)
149
Palm Harbor Steven Jackson 
150
Chatham Reese Havens (AM)
151
Parkland Henry Rodriguez 
152
Springfield Andrew Cashner (AM)
153
Simi Valley Justin Speier (reclaim)
154
Ionia Brian Bass 
155
Glen Allen Fernando Nieve 
156
Santa Barbara Rick VandenHurk 
157
Thousand Oaks Mark Difelice 
158
Cook County Brayan Pena 
159
Plaza Jiovanni Mier (AM)
160
Fleetwood Esmerling Vasquez 
161
Hessville Josh Anderson (reclaim)
162
Ocala Bobby Borchering (AM)
   
ROUND 7
163
Superior Alex Liddi (AM)
164
Metropolis Thomas Neal (AM)
165
Lancaster Sean O'Sullivan 
166
North Georgia Pete Orr (reclaim)
167
Florence Luis Perdomo 
168
Los Angeles Jason Jennings (reclaim)
169
Charm City J.D. Martin 
170
Fremont Laynce Nix 
171
Brooklyn Luke French 
172
Palm Harbor Joe Thurston 
173
Tinley Chad James (AM)
174
Chatham Doug Fister 
175
Parkland Ernesto Frieri 
176
Springfield Randy Choate 
177
Springfield Gerrit Cole (AM)
178
Ionia Esmailin Caridad 
179
Glen Allen Jeff Bailey 
180
Santa Barbara Kip Wells 
181
Thousand Oaks A.J. Ellis (Simi Valley)
182
Cook County Donnie Veal 
183
Plaza Peter Bourjos (AM)
184
Fleetwood Rich Hill 
185
Hessville John Smoltz (reclaim)
186
Ocala Jose Iglesias (AM)
   
ROUND 8
187
Superior Adam Rosales 
188
Lancaster Eric Hinske 
189
Metropolis Justin Lehr 
190
North Georgia Josh Banks (reclaim)
191
Florence Travis Buck (Superior)
193
Charm City Eli Whiteside 
194
Fremont Cesar Carrillo 
195
Brooklyn Manny Machado (AM)
196
Tinley Robert Andino 
197
Palm Harbor David Purcey 
198
Chatham Mike Sweeney 
199
Parkland Jeff Francis (reclaim)
200
Springfield Trevor Bell 
201
Santa Barbara Daniel McCutchen 
202
Springfield Ben Sheets (Plaza)
203
Glen Allen Chris Heisey 
204
Santa Barbara Jess Todd 
205
Thousand Oaks Drew Sutton 
206
Cook County Chris Narveson 
207
Plaza Danny Valencia 
208
Fleetwood Carlos Rosa 
209
Hessville Sidney Ponson (reclaim)
210
Ocala Ramon Castro 
   
ROUND 9
211
Superior Mike Carp 
212
Metropolis Sergio Mitre 
213
Lancaster Michael Aubrey 
214
North Georgia Luis Ayala (reclaim)
215
Florence Chien-Ming Wang (Chatham)
217
Charm City Chris Smith 
218
Fremont Ramon Ramirez (Simi Valley)
219
Brooklyn Shane Loux 
220
Palm Harbor Brian Barden 
221
Tinley Rocco Baldelli 
222
Chatham Jim Thome (Superior)
223
Parkland Jonathan Meloan 
224
Springfield Ramiro Pena 
225
Simi Valley Alfonso Soriano (reclaim)
226
Ionia Mike Macdougal 
227
Glen Allen Ty Wigginton (reclaim)
228
Santa Barbara Scott Mathieson 
229
Thousand Oaks Brent Leach 
230
Cook County Brad Mills 
231
Plaza Leo Rosales 
232
Hessville Boof Bonser 
233
Ocala Nick Green 
   
ROUND 10
234
Superior Matt Tuiasosopo 
235
Lancaster Corey Sullivan 
236
Metropolis Russ Ortiz 
237
North Georgia Paul Byrd 
238
Florence Brad Kilby 
240
Charm City Greg Burke 
241
Fremont Mark Loretta 
242
Brooklyn Jeremy Reed 
243
Tinley Jose Veras 
244
Palm Harbor Adeiny Hecheverria (AM)
245
Chatham Chad Tracy (reclaim)
246
Parkland Dustin Richardson 
247
Springfield Jermaine Dye (reclaim)
248
Simi Valley Chris Duncan (reclaim)
249
Ionia Darnell McDonald 
250
Glen Allen Mike Morse (reclaim)
251
Chatham Frank Catalanotto 
252
Cook County Guillermo Moscoso 
253
Plaza Doug Mathis 
254
Hessville Darin Erstad 
255
Ocala Roger Bernadina 
   
ROUND 11
256
Superior Jose Molina 
257
Metropolis Jason Michaels (reclaim)
258
Lancaster Cesar Izturis (reclaim)
259
North Georgia Freddy Dolsi (reclaim)
260
Florence Austin Kearns 
262
Charm City Michael Pineda (AM)
263
Fremont Gabe Gross (reclaim)
264
Brooklyn Drew Pomeranz (AM)
265
Palm Harbor A.J. Pollock (AM)
266
Tinley Matt Carson 
267
Parkland Omar Infante (reclaim)
268
Springfield Russell Branyan (reclaim)
270
Ionia Carlos Fisher 
271
Glen Allen Alex Gonzalez (reclaim)
272
Cook County Hak-Ju Lee 
273
Plaza Deck McGuire (AM)
274
Hessville Eric Chavez 
275
Ocala Damaso Marte 
   
ROUND 12
276
Superior Tomo Ohka 
277
Lancaster Brett Myers (reclaim)
278
Metropolis Carlos Delgado (reclaim)
279
North Georgia Jeff Manship 
280
Florence Bob Keppel 
281
Charm City Josh Wilson 
282
Fremont Edgar Renteria (reclaim)
283
Brooklyn Casey Janssen 
284
Tinley Charlie Haeger 
285
Palm Harbor Craig Kimbrel (AM)
286
Parkland Jason Giambi (reclaim)
288
Ionia Mitch Jones 
289
Glen Allen Chris Coste (reclaim)
291
Cook County Travis D'Arnaud (AM)
292
Plaza Bryan Augenstein 
293
Hessville Dontrelle Willis (reclaim)
294
Ocala Chin-Lung Hu (reclaim)
   
ROUND 13
295
Superior Wesley Wright (reclaim)
296
Metropolis Miguel Batista (reclaim)
298
North Georgia Taylor Tankersley (reclaim)
299
Florence Bruce Chen 
300
Charm City George Kottaras
301
Fremont Gil Meche (reclaim)
303
Palm Harbor Christian Colon (AM)
304
Tinley Brent Lillibridge 
305
Parkland Lorenzo Cain (AM)
307
Ionia James McOwen (AM)
308
Glen Allen Jeff Suppan (reclaim)
309
Thousand Oaks Scot Shields (reclaim)
310
Cook County Trevor Reckling (AM)
311
Plaza Brendan Donnelly
   
ROUND 14
312
Superior Khalil Greene (reclaim)
313
Florence Jesse Litsch 
314
Charm City Jamey Wright (reclaim)
316
Palm Harbor Joshua Fields (AM)
317
Cook County Danny Espinosa (AM)
321
Plaza Eddie Guardado (reclaim)
322
Florence Xavier Paul 
   
ROUND 15
323
Palm Harbor Rex Brothers (AM)
325
Ionia Mitch Atkins (reclaim)
326
Cook County Jordan Danks (AM)
328
Plaza David Ortiz (reclaim)
329
Florence Chris Burke
   
ROUND 16
330
Palm Harbor Kory Casto (reclaim)
331
Ionia Andres Blanco (reclaim)
332
Cook County John McDonald (reclaim)
334
Plaza Jason Isringhausen (reclaim)
335
Florence Gary Sheffield (reclaim)