Teams  
Documents
News
History
Twitter

2007 Draft

ROUND 1
1
Superior Dan Uggla 
2
Port Richey Carlos Villanueva 
3
Tinley Luke Scott 
4
Springfield Tim Lincecum (AM)
5
Texas Reid Brignac (AM)
6
Hessville Kevin Kouzmanoff 
7
Cook County Jonathan Sanchez 
8
Port Richey Brian Tallet 
9
Camby Joey Votto (AM)
10
Fleetwood Fernando Martinez (AM)
11
North Georgia Philip Humber 
12
Cook County Clayton Kershaw (AM)
13
Box City Takashi Saito 
14
Bloomington Chris Duncan 
15
Plaza Clay Buchholz (AM)
16
Springfield Matt Albers 
17
Glen Allen Carlos Gomez (AM)
18
Ocala Chuck Lofgren (AM)
19
Santa Barbara Akinori Iwamura (AM)
20
Toledo Humberto Sanchez (AM)
21
Windy City Dennys Reyes 
22
Maine David Price (AM)
23
Cook County Mike Napoli 
24
Metropolis Angel Villalona (AM)
COMP A
25
Camby Dexter Fowler (AM)
ROUND 2
26
Springfield Pat Neshek 
27
Port Richey Enrique Gonzalez 
28
Tinley Juan Salas 
29
Las Vegas Jeff Samardzija (AM)
30
Texas Scott Thorman 
31
Hessville Jacob McGee (AM)
32
Las Vegas Cory Lidle (Glen Allen)
33
Port Richey Jason Tyner 
34
Camby Brandon Erbe (AM)
35
Toledo Kei Igawa (AM)
36
North Georgia Kevin Frandsen 
37
Bloomington Ricky Nolasco 
38
Box City Greg Norton 
39
Bloomington Marcus Thames 
40
Fleetwood Travis Snider (AM)
41
Maine Taylor Buchholtz 
42
Glen Allen Kory Casto (AM)
43
Ocala Bill Rowell (AM)
44
Santa Barbara Franklin Morales (AM)
45
Toledo Jose Valentin 
46
Toledo Joey Gathright (North Georgia)
47
Superior Brent Cleven 
48
Tinley Sean Casey (Glen Allen)
49
Fleetwood Charlie Haeger 
COMP B
50
Bloomington Michael O'Connor 
ROUND 3
51
Springfield Alexi Casilla 
52
Charm City Chris Marrero (AM)
53
Toledo Joe Beimel 
54
Brooklyn Carlos Carrasco (AM)
55
Texas Ryan Feierabend 
56
Hessville John Koronka 
57
Las Vegas Sean Marshall 
58
Port Richey Shane Costa (Charm City)
59
Camby Brian Wilson 
60
New Hampshire Brad Lincoln (AM)
61
North Georgia Anthony Lerew (Tinley)
62
Springfield Jose Garcia 
63
Box City Matt Wieters (AM)
64
Cook County Donald Veal (AM)
65
Toledo Ramon Ramirez 
66
Maine Chris Britton 
67
Glen Allen Chris Coste 
68
Charm City Cedric Hunter (AM)
69
Santa Barbara Kevin Slowey (AM)
70
Toledo Nick Masset 
71
Windy City Todd Wellemeyer 
72
Fleetwood Brent Lillibridge (AM)
73
Toledo Eliezer Alfonzo 
74
North Georgia Matt Harrison (AM)
BONUS ROUND
75
Springfield Sean Rodriguez (AM)
76
Santa Barbara Ben Zobrist 
77
Brooklyn Ruddy Lugo 
78
Hessville Joe Nelson 
79
Box City Fabio Castro 
80
Bloomington Alex Escobar 
81
Plaza Trevor Crowe (AM)
82
Maine Ken Griffey (Glen Allen)
83
Box City Micheal Burgess (AM)
84
Ocala Chris Parmelee (AM)
85
Santa Barbara Wes Littleton 
86
Toledo Chad Paronto 
87
Windy City Pedro Feliciano 
88
Fleetwood Pedro Alvarez (AM)
89
Cook County Matt Thornton 
ROUND 4
90
Springfield Josh Kinney 
91
Santa Barbara Jason Repko (Tinley)
92
Springfield Billy Sadler 
93
Box City Wil Ledezma 
94
Texas Scott Mathieson 
95
Hessville Corey Koskie (relcaim)
96
Las Vegas Jake Woods 
97
Port Richey Ryan Theriot 
98
Camby Alfredo Amezaga 
99
New Hampshire Kyle Drabek (AM)
100
Toledo Scott Spiezio 
101
Superior Zach Miner 
102
Box City Josh Vitters (AM)
103
Bloomington Termel Sledge 
104
Toledo Jesse Litsch (AM)
105
Toledo Martin Prado 
106
Glen Allen Sean West (AM)
107
Fleetwood Chad Orvella (Charm City)
108
Springfield Mitch Maier 
109
Glen Allen John Mayberry Jr. (AM)
110
Windy City Dellin Betances (AM)
111
Fleetwood Casey Janssen 
112
Cook County Chris Sampson 
113
Metropolis Joba Chamberlain (AM)
ROUND 5
114
Box City Matt Harvey (AM)
115
Charm City Cody Ross 
116
Tinley Mark Reynolds (AM)
117
Brooklyn Brett Sinkbeil (AM)
118
Texas Carlos Ruiz 
119
Hessville Alan Embree (reclaim)
120
Las Vegas Josh Paul 
121
Charm City Paul Bako 
122
Camby Mike Thompson 
123
New Hampshire Kris Benson (reclaim)
124
North Georgia Tim Corcoran 
125
Superior Jordan Tata 
126
Superior Runelvys Hernandez (Glen Allen)
127
Bloomington James Hoey 
128
Plaza Mike Rivera 
129
Maine Eli Marrero (reclaim)
130
Glen Allen Eric Milton (reclaim)
131
Ocala Tim Salmon 
132
Santa Barbara Tony Pena 
133
Plaza Joe Inglett 
134
Fleetwood Arthur Rhodes (reclaim)
135
Plaza Hank Conger (AM)
136
Cook County Brandon Morrow (AM)
137
Metropolis Jimmy Gobble 
ROUND 6
138
Springfield Bill Bray 
139
Charm City Choo Freeman (North Georgia)
140
Tinley Terry Evans (AM)
141
Brooklyn Emmanuel Burriss (AM)
142
Texas Scott Moore 
143
Hessville Brendan Donnelly (Glen Allen)
144
Las Vegas Joe Borchard (Charm City)
145
Port Richey Todd Linden 
146
Camby Abraham O. Nunez
147
New Hampshire Jason Kendall (reclaim)
148
North Georgia Ryan Spilborghs 
149
Superior Russ Adams (Tinley)
150
Box City Octavio Dotel 
151
Bloomington Pedro Beato (AM)
152
Plaza Bryan Corey 
153
Maine Orlando Palmeiro (reclaim)
154
Glen Allen Royce Clayton (reclaim)
155
Ocala Brandon Jones (AM)
156
Santa Barbara Joe Koshansky (AM)
157
Toledo Gary Sheffield (reclaim)
158
Windy City Michael Bowden (AM)
159
Fleetwood Chris Garcia (AM)
160
Cook County Darin Erstad 
161
Metropolis Andrew Brackman (AM)
ROUND 7
162
Springfield Brian Barton (AM)
163
Charm City Lars Anderson (AM)
164
Santa Barbara Scott Cassidy 
165
Brooklyn Jeremy Jeffress (AM)
166
Cook County Shawn Riggans 
167
Hessville Jeromy Burnitz (reclaim)
168
Las Vegas Josh Hamilton (AM)
169
Port Richey Darren Oliver 
170
Camby Reggie Abercrombie 
171
Santa Barbara Tom Mastny 
172
North Georgia Rick Bauer 
173
Superior Cha Baek Seung
174
Box City Carl Pavano (reclaim)
175
Bloomington Tyler Colvin (AM)
176
Plaza Jeff Karstens 
177
Maine Dmitri Young
178
Glen Allen Alex Cora 
179
Ocala Greg Reynolds (AM)
180
Superior Josh Sharpless 
181
Windy City Lance Broadway (AM)
182
Fleetwood Odalis Perez (reclaim)
183
Cook County Juan Morillo 
184
Windy City Adrian Cardenas (AM)
ROUND 8
185
Springfield Sean Gallagher (AM)
186
Charm City Jeremy Hellickson (AM)
187
Tinley Casey Rogowski (AM)
188
Brooklyn Rick Porcello (AM)
189
Texas Jason Windsor 
190
Hessville Ryan Franklin (reclaim)
191
Las Vegas Aaron Boone (reclaim)
192
Port Richey Anthony Gwynn
193
Camby Matt Herges 
194
New Hampshire David Dellucci (reclaim)
195
North Georgia Ron Mahay 
196
Port Richey Brian Sweeney 
197
Box City Glendon Rusch (reclaim)
198
Bloomington la de Cruz Eulogio (AM)
199
Plaza Ron Flores 
200
Maine Brandon Claussen
201
Glen Allen Mike Morse 
202
Ocala Ken Ray 
203
Santa Barbara Rob Bowen 
204
Windy City Jaime Garcia (AM)
205
Fleetwood Eric Gagne (reclaim)
206
Cook County Chris Narveson 
207
Metropolis Tyler Clippard (AM)
ROUND 9
208
Springfield Dan Meyer (reclaim)
209
Charm City Gaby Hernandez (AM)
210
Tinley Humberto Cota (reclaim)
211
Brooklyn Justin Jackson (AM)
212
Texas Eric O'Flaherty 
213
Hessville Gabe Kapler (reclaim)
214
Las Vegas Cristian Guzman (reclaim)
215
Port Richey Jimmy Barthmaier (AM)
216
Camby Brandon Fahey 
217
New Hampshire Cesar Izturis (reclaim)
218
North Georgia Pete Orr 
219
Superior Mark Lowe 
220
Bloomington Kazumi Saito (AM)
221
Plaza Edward Mujica 
222
Maine Reggie Willits
223
Glen Allen J.A. Happ (AM)
224
Ocala Brandon Watson 
225
Santa Barbara Angel Pagan 
226
Windy City Dave Borkowski 
227
Fleetwood Josh Phelps (reclaim)
228
Cook County Jae-Kuk Ryu 
229
Metropolis Mitch Talbot (AM)
ROUND 10
230
Springfield Antonio Perez (reclaim)
231
Charm City Robert Fick (reclaim)
232
Brooklyn Mark Sweeney (Toledo)
233
Texas Delwyn Young 
234
Hessville Ramon Martinez (reclaim)
235
Las Vegas Kip Wells (reclaim)
236
Port Richey Hideki Okajima (AM)
237
Camby Tomas Perez (Charm City)
238
New Hampshire John McDonald (Charm City)
239
North Georgia Alay Soler 
240
Bloomington Chris Perez (AM)
241
Plaza Bartolo Colon (reclaim)
242
Maine Rafael Perez
243
Glen Allen Ryan Z. Braun
244
Ocala Carlos Marmol 
245
Santa Barbara Sammy Sosa 
246
Windy City Jeff Salazar 
247
Fleetwood Grant Balfour (reclaim)
248
Cook County Francisco Rosario 
249
Metropolis Henry Owens 
ROUND 11
250
Charm City Freddie Bynum 
251
Texas Matt Clement (reclaim)
252
Las Vegas Tony Womack (reclaim)
253
Camby Pedro Astacio (reclaim)
254
New Hampshire Mike Sweeney (reclaim)
255
North Georgia Sean Burnett (reclaim)
256
Bloomington Mike Matheny (reclaim)
257
Plaza Aaron Fultz (reclaim)
258
Maine Luis Matos
259
Glen Allen Tyler Yates 
260
Ocala Josh Rabe 
261
Santa Barbara Matt Smith 
262
Windy City Lance Niekro 
263
Fleetwood Frank Francisco 
264
Cook County Jeff Bianchi (AM)
265
Metropolis Chris Hammond (reclaim)
ROUND 12
266
Charm City David Newhan 
267
Las Vegas Jose Molina (Tinley)
268
Camby Jose Vizcaino (reclaim)
269
New Hampshire Kason Gabbard 
270
Bloomington Richard Hidalgo (reclaim)
271
Plaza Preston Wilson (reclaim)
272
Glen Allen Curtis Thigpen (AM)
273
Ocala Saul Rivera 
274
Windy City Ryan Klesko 
275
Fleetwood Keith Foulke (reclaim)
276
Cook County J.R. Towles (AM)
277
Metropolis Cliff Politte (reclaim)
ROUND 13
278
Charm City Shawn Camp (reclaim)
279
Las Vegas Luis A. Gonzalez (Toledo)
280
New Hampshire Eric Bruntlett (Tinley)
281
Bloomington Devern Hansack 
282
Plaza Bernie Castro (reclaim)
283
Glen Allen David Murphy 
284
Windy City Shane Youman 
285
Cook County Matt Sulentic (AM)
286
Metropolis Jason Isringhausen (reclaim)
ROUND 14
287
Charm City J.C. Romero (reclaim)
288
Las Vegas Jason Bergmann (Camby)
289
New Hampshire Jason Smith 
290
Plaza C.J. Wilson 
291
Glen Allen Tim Stauffer (reclaim)
292
Metropolis Melvin Mora (reclaim)
ROUND 15
293
Charm City Jason Johnson (reclaim)
294
Las Vegas Nick Green 
295
New Hampshire Jerry Hairston Jr.
296
Glen Allen Josh Towers (reclaim)
ROUND 16
297
Charm City Sidney Ponson (reclaim)
298
Las Vegas Mark Melancon (AM)
299
New Hampshire Luis Rodriguez 
ROUND 17
300
Las Vegas Preston Mattingly (AM)
301
New Hampshire Matt Stairs (reclaim)
ROUND 18
302
New Hampshire Scott Elarton (reclaim)
ROUND 19
303
New Hampshire Jorge Sosa (reclaim)