Teams  
Documents
News
History
Twitter

2001 Draft

ROUND 1
1
Ocala Glendon Rusch
2
Toledo Jon Rauch (AM)
3
Iowa Joe Borchard (AM)
4
Bloomington Ichiro Suzuki (AM)
5
Wauwatosa Mark Redman
6
St. Croix Chuck Smith
7
Metropolis Jose Ortiz (AM)
8
Morris Brian Tollberg
9
Racine Brad Radke (Santa Barbara)
10
Metropolis Wilson Betemit (AM)
11
Hessville Frank Castillo
12
North Andy Morales (AM)
13
Ocala Roy Oswalt (AM)
14
Florida Matt Herges
15
Bloomington Paul Wilson
16
Fleetwood Antonio Perez (AM)
17
Columbus Jeff Tam
18
Metropolis Ben Christensen (AM)
19
Wauwatosa Luis Montanez (AM)
20
Iowa Alex Cora
21
Santa Barbara Chris George (AM)
22
North Georgia Kelly Wunsch
23
Glen Allen Albert Pujols (AM)
24
Box City Jovanny Cedeno (AM)
COMP A
25
Hessville Keith Reed (AM)
26
Iowa Jose Mercedes
27
Santa Donnie Bridges (AM)
28
 Gem City  Juan Cruz (AM)
ROUND 2
29
 Columbus  Paxton Crawford (AM)
30
 Iowa  Kevin Walker
31
 Morris  Elmer Dessens
32
 Wauwatosa  Chris Richard
33
 Toledo  Matt Kinney
34
 Morris  Chris Truby
35
 Racine  Justin Speier
36
 Fleetwood  Kevin Mench (AM)
37
 Hessville  Josias Manzanillo
38
 North Georgia  Jason Hart (AM)
39
 Long Island  Javier Cardona
40
 Florida  Bobby Hill (AM)
41
 Bloomington  Mark Buehrle
42
 Columbus  Billy McMillon
43
 Stanley  Joel Piniero (AM)
44
 Plaza  Brian Cole (AM)
45
 Hessville  David McCarty
46
 Cook County  JR House (AM)
47
 Santa Barbara  Adam Johnson (AM)
48
 Toledo  Bud Smith (AM)
49
 Glen Allen  Adrian Hernandez (AM)
50
 Box City  Franciso Rodriguez (AM)
COMP B
51
Gem City Luke Prokopec (AM)
52
Gem City Doub Creek
53
Cook County Britt Reames
ROUND 3
54
Box City Timoniel Perez
55
Columbus John Barnes (AM)
56
Iowa Andy Tracy
57
Brooklyn Matt Ginter (AM)
58
Wauwatosa Morgan Burkhart
59
St. Croix Scott Strickland
60
Columbus Dicky Gonzalez (AM)
61
Morris Osvaldo Fernandez
62
Minnesota Jerome Williams (AM)
63
Fleetwood Derrick Turnbow
64
Hessville Cliff Politte
65
Cook County Hank Blalock (AM)
66
Long Island Travis Harper
67
Florida Matt Belisle (AM)
68
Bloomington Vicente Padilla
69
Gem City Benji Gil
70
Stanley Chris Fussell
71
Metropolis Luis Matos
72
Toledo Ryan Kohlmeier
73
Brooklyn Alex S. Gonzalez
74
Santa Barbara Adrian Gonzalez (AM)
75
Toledo John Riedling (AM)
76
Glen Allen Bronson Arroyo
77
Box City Raul Casanova
78
Iowa Hipolito Pichardo
79
Fleetwood Reid Cornelius
80
Florida Mike James
81
Bloomington Joe Slusarski
82
Gem City Jose Macias
83
Stanley Wes Helms (AM)
84
Minnesota Santiago Perez
85
Cook County Tony Blanco (AM)
86
Santa Barbara Doug Davis
87
Ocala Kris Wilson
88
Glen Allen Mike MacDougal (AM)
89
Box City Cory Lidle
ROUND 4
90
Columbus Aaron Fultz
91
Toledo J.C. Romero
92
Iowa Tanyon Sturtze
93
Brooklyn Carlos Hernandez
94
Wauwatosa B.J. Ryan
95
St. Croix Carl Crawford (AM)
96
Ocala Alan Benes
97
Morris Jason Conti
98
Racine Mike Johnson
99
Ocala Matt Wise
100
Hessville Rob Ramsay
101
North Georgia Jay Canizaro
102
Ocala Paul Rigdon
103
Plaza Adam Bernero
104
Bloomington Geraldo Guzman
105
Gem City Scott Downs
106
Stanley Julio Zuleta.
107
Plaza Willie Bloomquist (AM)
108
Toledo Mike Holtz
109
Glen Allen Hector Ortiz
110
Santa Barbara Pedro Feliz (AM)
111
Ocala Jacob Peavy (AM)
112
Glen Allen Eric Karros (reclaim)
113
Box City Felix Martinez
ROUND 5
114
Fleetwood Kevin Elster
115
Toledo Shane Halter
116
Iowa Ryan Christenson
117
Brooklyn Chin-Hui Tsao (AM)
118
Box City Ricky Bones
119
St. Croix Joe Lawrence (AM)
120
Glen Allen Andy Fox (reclaim)
121
Morris Kevin Jarvis
122
Racine Mike Redmond (SB)
123
Fleetwood Alex Cabrera
124
Hessville Juan Castro
125
Cook County Mark Wohlers
126
Long Island Alex Hernandez
127
Florida A.J. Pierzynski
128
Bloomington Kevin Beirne
129
Gem City Brad Wilkerson (AM)
130
Stanley Brian Cooper
131
Metropolis Brian Sikorski
132
Minnesota Ryan Ludwick (AM)
133
Cook County Tom Martin
134
Santa Barbara Robin Ventura (Bloomington)
135
Ocala John Parrish
136
Glen Allen Marc Wilkins (reclaim)
137
Box City Greg Norton (Toledo)
ROUND 6
138
Metropolis Calvin Pickering (St. Croix)
139
Toledo Terry Jones (reclaim)
140
Iowa Kevin Orie (reclaim)
141
Cook County Chase Utley (AM)
142
Gem City Rich Loiselle
143
St. Croix Steve Rain
144
Columbus Brandon Inge (AM)
145
Morris Daniel Garibay
146
Racine Brian Schneider
147
Fleetwood Felipe Crespo
148
Hessville Felipe Lira
149
North Georgia Adam Wainwright (AM)
150
Long Island Kory DeHaan
151
Florida Justin Wayne (AM)
152
Bloomington Chris Carpenter (Santa Barbara)
153
Gem City Jim Brower
154
Stanley Corey Smith (AM)
155
Plaza Bryce Florie
156
Minnesota Wil Cunnane (Toledo)
157
Cook County D.T. Cromer
158
Santa Barbara Mike Benjamin (reclaim)
159
Ocala Eli Marrero (Santa Barbara)
160
Glen Allen Joey Hamilton (reclaim)
161
Plaza Midre Cummings
ROUND 7
162
Metropolis Mark Clark (reclaim)
163
Toledo Miguel Cairo (Stanley)
164
Iowa Mike Mohler (reclaim)
165
Brooklyn Tsuyoshi Shinjo (AM)
166
Wauwatosa Scott Sheldon
167
St. Croix Sal Fasano (reclaim)
168
Columbus Johan Santana
169
Morris Mark Prior (AM)
170
Racine Julio Santana
171
Fleetwood Bernard Gilkey (reclaim)
172
Hessville Tom Prince
173
North Georgia Marlon Byrd (AM)
174
Long Island Kevin Nicholson
175
Florida David Kelton (AM)
176
Bloomington John Frascatore
177
Gem City Mark Smith
178
Stanley Joe Oliver (Toledo)
179
Plaza Frank Menechino
180
Minnesota Donnie Sadler (North Georgia)
181
Cook County Ed Rogers (AM)
182
Santa Barbara Walt Weiss
183
Ocala Brian Buchanon
184
Glen Allen Mike Magnante (reclaim)
185
Brooklyn Juan Guzman
ROUND 8
186
Metropolis Todd Dunwoody (reclaim)
187
Toledo Bill Selby
188
Brooklyn Randy Winn
189
Wauwatosa Joe Torres (AM)
190
St. Croix Darwin Cubillan
191
Columbus Pedro Valdes
192
Morris Todd Erdos
193
Racine Doug Mientkiewicz (reclaim)
194
Fleetwood Raul Ibanez (reclaim)
195
Hessville Jose Cabrera
196
North Georgia Marc Valdes
197
Long Island Danny Klassen
198
Florida Jon Nunnally
199
Bloomington Clay Bellinger
200
Gem City Matt Whiteside
201
Stanley Darren Lewis (reclaim)
202
Plaza Tomas de la Rosa
203
Cook County Jolbert Cabrera
204
Santa Barbara Mike Jackson
205
Ocala Jeff Wallace (reclaim)
206
Glen Allen Charles Nagy (reclaim)
207
Box City Miguel Batista
ROUND 9
208
Metropolis Jeff Fassero (reclaim)
209
Toledo Bob Wells (reclaim)
210
Brooklyn Gregg Jefferies
211
St. Croix Mike Caruso (reclaim)
212
Columbus Jason Boyd
213
Morris Jeff Huson
214
Racine Mike Bynum (AM)
215
Hessville Jamie Brewington
216
North Georgia Everett Stull
217
Long Island Chad Meyers
218
Florida Luis Ordaz
219
Bloomington Roger Clemens (reclaim)
220
Gem City Chris Woodward
221
Stanley Julian Tavarez (reclaim)
222
Plaza Matt Williams (reclaim)
223
Cook County Justin Morneau (AM)
224
Santa Barbara Jerry DiPoto
225
Ocala David Nilsson (reclaim)
226
Glen Allen Scott Erickson (reclaim)
227
Box City Eddie Perez
ROUND 10
228
Metropolis Ken Hill (reclaim)
229
Toledo Scarborough Green
230
Columbus Augie Ojeda
231
Morris Lyle Mouton
232
Racine Lance Neikro (AM)
233
Hessville Frank Rodriguez
234
North Georgia Andrew Lorraine
235
Long Island Hector Carrasco (reclaim)
236
Florida Miguel del Toro
237
Gem City Jeremi Gonzalez (reclaim)
238
Stanley Dennis Cook (reclaim)
239
Plaza Rusty Greer (reclaim)
240
Cook County Darren Oliver (reclaim)
241
Santa Barbara John Rocker (reclaim)
242
Glen Allen Darryl Hamilton (reclaim)
243
Box City Rob Ducey
ROUND 11
244
Metropolis Sterling Hitchcock (reclaim)
245
Toledo Vic Darensbourg (reclaim)
246
Columbus Chad Moeller
247
Morris Edgardo Clemente
248
Racine Christian Guerrero (AM)
249
Hessville Brian Williams
250
North Georgia Jason Maxwell
251
Long Island Dwight Gooden (reclaim)
252
Florida Jose Canseco (reclaim)
253
Stanley Pat Hentgen (reclaim)
254
Plaza David Lee (reclaim)
255
Cook County Bret Saberhagen (reclaim)
256
Santa Barbara Wilson Alvarez (reclaim)
257
Box City Brad Baker (AM)
ROUND 12
258
Metropolis Jose Lima (reclaim)
259
Columbus Trey Moore
260
Morris Josh Karp (AM)
261
Racine Mark Lewis (reclaim)
262
Hessville Ariel Prieto
263
North Georgia Shane Reynolds (reclaim)
264
Long Island Jeff Reed (reclaim)
265
Florida Alex Arias (reclaim)
266
Stanley Hideki Irabu (reclaim)
267
Plaza Rafael Roque (reclaim)
268
Cook County John Wetteland (reclaim)
269
Box City Abraham Nunez (Met)
ROUND 13
270
Metropolis Scott Service (reclaim)
271
Columbus Jason Dickson
272
Morris Jim Leyritz
273
Racine David Dellucci (reclaim)
274
Hessville Brian Powell
275
North Georgia Terrell Lowery (reclaim)
276
Florida Ricky Bottalico (reclaim)
277
Stanley Kevin Barker (reclaim)
278
Plaza Rafael Medina (reclaim)
ROUND 14
279
Metropolis Dan Wilson (reclaim)
280
Morris Tomas Perez
281
Racine Aaron Ledesma (reclaim)
282
North Georgia Carlos Reyes (reclaim)
283
Florida Tim Wakefield (reclaim)
ROUND 15
284
Metropolis Thomas Howard (reclaim)
285
Morris Chris Sexton
286
Florida Matt Franco (reclaim)
ROUND 16
287
Morris Dawon Brazelton (AM)