Teams  
Documents
News
History
Twitter

1999 Draft

ROUND 1
1
Santa Barbara Orlando Hernandez 
2
Columbus Carlos Beltran 
3
Florida Russ Ortiz 
4
North Georgia Jeff King 
5
Stanley Jeremy Giambi 
6
St. Croix Calvin Pickering (AM)
7
River Bend Ryan Anderson (AM)
8
Stanley Carlos Febles (AM)
9
Racine Masato Yoshii 
10
Santa Barbara Michael Barrett (AM)
11
Columbus Mitch Meluskey (AM)
12
Hessville Tyler Green 
13
Glen Allen Andy Fox 
14
Santa Barbara Fernando Seguignol 
15
Iowa Ben Davis (AM)
16
River Bend Brad Penny (AM)
17
Santa Barbara Warren Morris (AM)
18
Columbus George Lombard (AM)
19
Abilene Rob Bell (AM)
20
River Bend A.J. Burnett (AM)
21
Wauwatosa Mark Mulder (AM)
22
Mexicali Vic Darensbourg 
23
Long Island Carlos Guillen 
24
Cook County Carlton Loewer 
COMP A
25
Bloomington Alex Escobar (AM)
26
Santa Barbara Ryan Bradley (AM)
27
Bloomington Brant Brown 
ROUND 2
28
North Georgia Brian Meadows
29
Monroeville Alex Ramirez (AM)
30
Florida Bobby Smith
31
Ocala Nick Johnson (AM)
32
Stanley Angel Pena (AM)
33
St. Croix Octavio Dotel (AM)
34
Minnesota Chad Hutchinson (AM)
35
Minnesota Jason Grilli (AM)
36
Racine Dave Berg
37
St. Croix Gary Matthews Jr. (AM)
38
Gem City Randy Winn
39
Hessville Eric DuBose (AM)
40
Glen Allen Trot Nixon (AM)
41
Metropolis Kerry Ligtenberg
42
Iowa Ryan Christensen
43
Plaza Brian Simmons (AM)
44
Santa Barbara Rob Fick (AM)
45
Stanley Mike Thurman
46
Abilene Jeff Weaver (AM)
47
Bloomington Matt Mantei
48
Wauwatosa Bobby Howry
49
Plaza Bobby Hughes
50
Long Island Seth Greisinger
51
Cook County Dwight Gooden
COMP B
52
Gem City John Rocker
53
Glen Allen Stan Spencer
54
Box City Bob Henley
ROUND 3
55
Santa Barbara Danny Klassen 
56
Metropolis Gil Meche (AM)
57
Florida C.J. Nitkowski 
58
Ocala Pablo Ozuna (AM)
59
Stanley Kevin Barker (AM)
60
St. Croix Kyle Farnsworth (AM)
61
River Bend Mike Oquist 
62
Ocala Joe Crede (AM)
63
Racine Paul Bako 
64
Box City Paul Byrd 
65
Plaza Wilfredo Rodriguez (AM)
66
Hessville John Johnstone 
67
Glen Allen Pat Daneker (AM)
68
North Georgia Jin Ho Cho (AM)
69
Iowa Odalis Perez (AM)
70
Plaza Jason LaRue (AM)
71
Abilene Jeff Austin (AM)
72
Minnesota Sean Burroughs (AM)
73
Metropolis Ted Lilly (AM)
74
Bloomington Preston Wilson 
75
Wauwatosa Eric Valent (AM)
76
Mexicali Gil Heredia 
77
Long Island Darryl Strawberry 
78
Cook County Joe Fontenot 
BONUS ROUND
79
Florida Mark Johnson 
80
Ocala Grant Roberts (AM)
81
Minnesota Jason Johnson 
82
Box City Mike Maddux 
83
Glen Allen Giuseppe Chiaramonte (AM)
84
Iowa John Snyder 
85
Bloomington Makoto Suzuki 
86
Wauwatosa Shane Spencer 
87
Long Island Mike Frank 
88
 Cook County   Trenidad Hubbard
ROUND 4
89
Santa Barbara John Halama 
90
 Gem City   Steve Parris
91
 Metropolis   Tony Armas Jr. (AM)
92
 Box City   Brad Woodall
93
 Minnesota   Mike Restovich (AM)
94
 St. Croix   Blake Stein
95
 Monroeville   J.M. Gold (AM)
96
 Minnesota   Aaron Myette (AM)
97
 Racine   Shane Monahan
98
 Box City   Terry Jones
99
 Columbus   Wilson Delgado (AM)
100
Hessville Mark Harriger (AM)
101
Glen Allen Randy Velarde
102
North Georgia Corey Patterson (AM)
103
Iowa Brian Edmondson
104
Box City Peter Bergeron (AM)
105
Plaza Rafael Roque
106
Metropolis Jack Cust (AM)
107
Abilene Eric Munson (AM)
108
Stanley Armando Almanza (AM)
109
Wauwatosa Alfonso Soriano (AM)
110
Santa Barbara Mike Redmond 
111
Long Island Justin Baughman
112
Cook County Benito Santiago
ROUND 5
113
Santa Barbara Jeff Tabaka 
114
Mexicali Matt Luke 
115
Florida Scott Winchester 
116
Ocala Brian Powell 
117
Minnesota Carlos Almanzar 
118
St. Croix Jerry Hairston Jr. (AM)
119
Monroeville Orber Moreno (AM)
120
Wauwatosa Yorkis Perez 
121
Racine Homer Bush 
122
Box City Manny Martinez 
123
Plaza Antonio Alfonseca 
124
Hessville Shayne Bennett 
125
Glen Allen Christian Guzman (AM)
126
North Georgia Placido Polanco 
127
Iowa Matt Riley (AM)
128
Gem City Marcus Giles (AM)
129
Monroeville Kelly Dransfeldt (AM)
130
Metropolis Rick White Rick White 
131
Abilene Carlos Pena (AM)
132
Bloomington Rudy Seanez 
133
Wauwatosa Rick Elder (AM)
134
Santa Barbara Jacque Jones (AM)
135
Glen Allen Trevor Miller 
ROUND 6
136
Cook County Craig Wilson 
137
Mexicali Ed Giovanola 
138
Gem City Terry Pendleton 
139
Florida Alex Arias 
140
Ocala Trey Moore 
141
Stanley Javier Valentin 
142
St. Croix Rich Croushore 
143
Plaza Chad Durbin (AM)
144
Minnesota Javier Martinez 
145
Racine Jose Jimenez (AM)
146
Box City Bobby Jones 
147
Columbus John Cangelosi 
148
Hessville Bobby Seay (AM)
149
Glen Allen Lance Painter 
150
North Georgia Kyle Snyder (AM)
151
Iowa Chad Bradford 
152
River Bend Ryan Jackson 
153
Monroeville Einar Diaz 
154
Metropolis Josh Beckett (AM)
155
Abilene Mark Petkovsek (Long Island)
156
Bloomington Mario Encarnacion (AM)
157
Wauwatosa Dennis Martinez 
158
Mexicali David Weathers 
159
Long Island Michael Cuddyer (AM)
160
Cook County Ryan Dempster 
ROUND 7
161
Santa Barbara Brian Barber 
162
Gem City Jason Marquis (AM)
163
Florida Olmedo Saenz (AM)
164
Ocala Jim Abbott 
165
Stanley Luis Ordaz 
166
St. Croix Brent Brede (Racine)
167
Plaza  Pat Borders (reclaim)
168
Minnesota Matt Whisenant 
169
Racine Doug Mientkiewicz (AM)
170
Box City John Marzano 
171
Columbus Randy Wolf (AM)
172
Hessville Jason Werth (AM)
173
Glen Allen Mike Busby 
174
North Georgia Scott Schoeneweis (AM)
175
Iowa Bill Risley 
176
River Bend Chris Latham 
177
Monroeville Keith Osik (reclaim)
178
Metropolis Bronswell Patrick 
179
Abilene Sean Runyan 
180
Bloomington Felipe Lopez (AM)
181
Wauwatosa Willie Banks 
182
Mexicali Xavier Nady (AM)
183
Long Island Elmer Dessens 
184
Cook County Isabel Giron (AM)
ROUND 8
185
Santa Barbara Alex Cora 
186
Gem City Ernie Young (reclaim)
187
Florida John Vander Wal
188
Ocala Nate Bump (AM)
189
Stanley Jeffrey Hammonds (reclaim)
190
St. Croix Robby Stanifer (reclaim)
191
Plaza Pat Watkins 
192
Minnesota Chris Brock 
193
Racine Tony Tarasco (reclaim)
194
Box City Clayton Andrews (AM)
195
Columbus Jack Rexrode (AM)
196
Hessville Brad Baisley (AM)
197
Glen Allen Craig Shipley 
198
North Georgia Curtis Pride 
199
Iowa Dean Crow 
200
River Bend Mendy Lopez 
201
Monroeville Ken Ryan (reclaim)
202
Metropolis J.D. Closser (AM)
203
Abilene Wally Joyner (Stanley)
204
Bloomington CC Sabathia (AM)
205
Wauwatosa Al Levine 
206
Mexicali Brian Oliver (AM)
207
Long Island John Curtice (AM)
208
Cook County Wes Anderson (AM)
ROUND 9
209
Santa Barbara Lou Merloni 
210
Gem City Tilson Brito (reclaim)
211
Florida Bill Swift 
212
Ocala Rafael Carmona (reclaim)
213
Stanley Felix Rodriguez (reclaim)
214
St. Croix Kevin Polcovich (reclaim)
215
Plaza Luis Sojo (reclaim)
216
Minnesota Ariel Prieto (reclaim)
217
Racine Marc Wilkins (reclaim)
218
Box City Eric Ireland (AM)
219
Columbus Geronimo Berroa 
220
Hessville Dave Stieb 
221
Glen Allen Armandos Rios (AM)
222
North Georgia Adam Everett (AM)
223
River Bend Josue Espada (AM)
224
Monroeville Marc Valdes (reclaim)
225
Metropolis Alberto Castillo 
226
Abilene Jamie Navarro (reclaim)
227
Bloomington Jesus Colome (AM)
228
Wauwatosa Greg Cadaret 
229
Mexicali Luis Rivas (AM)
230
Long Island Aaron Rowand (AM)
231
Cook County Buddy Carlyle (AM)
ROUND 10
232
Florida Jeff Leifer (AM)
233
Ocala Tomas Perez (reclaim)
234
Stanley Frank Rodriguez (reclaim)
235
St. Croix Jason Hardtke (reclaim)
236
Plaza Jeff Juden (reclaim)
237
Minnesota Doug Bochtler (reclaim)
238
Racine Todd Dunn (reclaim)
239
Box City Kurt Miller 
240
Columbus Glen Davis (AM)
241
Hessville Jack McDowell (reclaim)
242
Glen Allen Tom Davey (AM)
243
North Georgia Jung Bong (AM)
244
River Bend Ron Villone (reclaim)
245
Monroeville Jim Eisenreich (reclaim)
246
Metropolis Mark Dalesandro 
247
Abilene Ron Blazier (reclaim)
248
Bloomington Scarbarough Green (reclaim)
249
Wauwatosa Jose Mercedes (reclaim)
250
Ocala David Nilsson (reclaim)
251
Long Island Elipidio Guzman (AM)
252
Cook County Mark Bellhorn (reclaim)
ROUND 11
253
Florida Ed Yarnell (AM)
254
Ocala Marc Newfield (reclaim)
255
Stanley Mark Hutton (reclaim)
256
St. Croix Damon Mashore (reclaim)
257
Plaza Paul Molitor (reclaim)
258
Racine Tripp Cromer (reclaim)
259
Box City Kevin Gregg (AM)
260
Columbus Jim Pittsley (reclaim)
261
Glen Allen John Jaha (reclaim)
262
North Georgia Roger Pavlik (reclaim)
263
River Bend Arquimedez Pozo (reclaim)
264
Abilene Jason Bates (reclaim)
265
Bloomington Billy Ashley (reclaim)
266
Wauwatosa Doug Jones (reclaim)
267
Mexicali Matt LeCroy (AM)
268
Long Island Raul Casanova (reclaim)
269
Cook County Kevin Appier (reclaim)
ROUND 12
270
Florida Jason Maxwell (AM)
271
Ocala Norm Charlton (reclaim)
272
St. Croix Jeff Brantley (reclaim)
273
Plaza Todd Hollandsworth (reclaim)
274
Racine Mike Mohler (reclaim)
275
Box City Bob Hamelin 
276
Columbus Gregg Zaun (reclaim)
277
Glen Allen Jimmy Key (reclaim)
278
North Georgia Kevin Foster (reclaim)
279
River Bend Ricky Otero (reclaim)
280
Abilene Ramon Garcia (reclaim)
281
Bloomington Randy Myers (reclaim)
282
Mexicali Derrick May 
283
Long Island Matt Wagner (reclaim)
284
Cook County Garrett Stephenson (reclaim)
ROUND 13
285
Florida Jamie Bluma (reclaim)
286
Ocala Kevin Seitzer (reclaim)
287
St. Croix Roger Bailey (reclaim)
288
Plaza Chris Snopek (reclaim)
289
Box City Heathcliff Slocumb 
290
Columbus Darrin Jackson (reclaim)
291
Glen Allen Scott Sanders (reclaim)
292
Abilene Mark Gubicza (reclaim)
293
Mexicali Luis Rivera 
294
Long Island Alan Benes (reclaim)
ROUND 14
295
Florida Todd Van Poppel (reclaim)
296
St. Croix Jason Isringhausen (reclaim)
297
Box City Norm Hutchins (AM)
298
Mexicali Bobby Ayala 
299
Long Island Orlando Merced (reclaim)
ROUNDS 15-18
300
Mexicali Rico Rossy 
301
Mexicali Charles Gipson 
302
Mexicali Juan LeBron (AM)
303
Mexicali Darond Stovall